Италия делегациясының консерваторияға сапары

2024 жылғы 29 ақпанда Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясына елдер арасындағы шығармашылық білім беруді және мәдени байланыстарды бірлесіп дамыту мәселелерін талқылау үшін тоғыз адамнан тұратын «Санта Чечилия» Рим Мемлекеттік музыкалық консерваториясының делегациясы келді.

Қазақ консерваториясында қонақтарды қазақтың дәстүрлі музыкалық аспаптары мен ұлттық тағамдарының шағын оркестрі салтанатты түрде қарсы алды. Ректордың м. у. а., Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері Нуркен Аширов бастаған консерваторияның басшылығы, әкімшілігі және ПОҚ-мен кездесуде Италиядан келген әріптестер Қазақстанның Сан-Марино Республикасындағы Құрметті консулы Джованни Помпони және «Санта Чечилия» консерваториясының директоры, композитор Франко Антонио Миренци жоғары музыкалық білім беру саласындағы ынтымақтастық мүмкіндіктерін талқылады.

Ресми кездесуден кейін Халық музыкасы факультеті Италиядан келген қонақтарға Қазақ ұлттық халық аспаптарын (жетіген, сазсырнай, сыбызғы, қыл қобыз және т. б.) таныстырды, содан кейін қонақтар Е. Рахмадиев атындағы үлкен концерт залында консерваторияның 80 жылдығына арналған «Табысқа толы 80 жыл» атты мерекелік концертіне қатысты. Сол күні итальяндық делегация Абай атындағы Қазақ ұлттық опера және балет театрында Е. Брусиловскийдің аты аңызға айналған және тарихи маңызы бар «Қыз Жібек» атты опералық спектакліне қатысты.

1 наурызда «Санта Чечилия» Рим Мемлекеттік музыкалық консерваториясының профессорларының консерватория студенттері мен оқытушыларына арналған шеберлік сыныптары басталды.

Арнайы фортепиано кафедрасына пианист, шетелдік елшіліктермен және мәдени институттармен халықаралық қатынастар жөніндегі кеңесші Леа Паварини, ішекті аспаптар кафедрасына скрипка профессоры Лилиана Бернарди, үрмелі және ұрмалы аспаптар кафедрасына кларнет профессоры және композитор Умберто Шипионе, ансамбль өнері кафедрасына камералық музыка профессоры Роберто Галетто шеберлік сыныптарын өткізді. Итальяндық делегация профессорларының шеберлік сабақтары жоғары деңгейде өтті. Аспаптық орындау факультетінің студенттері мен оқытушылары шеберлік сабақтарында орындалатын шығармалардың ерекшеліктері, тембралдық әртүрліліктің маңыздылығы және басқа да көптеген кәсіби түсініктемелер туралы құнды мәліметтер алды.

Композитор және «Санта Чечилия» консерваториясының директоры Франко Антонио Миренци консерватория студенттерімен оқытушыларына арнайы жеке шеберлік сыныбын өткізді. Миренци мырза студенттер мен оқытушыларға Италияның композиторлық шығармашылығындағы заманауи тенденциялар және өзі басқаратын консерваторияда композицияны оқытудың ерекшеліктері туралы айтты. Ол сонымен қатар студенттердің жазбаларын тыңдап, ұсыныстар беріп, авторлардың негізгі қателіктерін көрсетті. Миренци мырзаның шеберлік сыныбы жоғары деңгейде өтті, музыкатану және композиция кафедрасының студенттері оқу процесінде алған негізгі кәсіби білімдерін толықтыратын құнды мәліметтер алды.

1 наурыз күні қонақтар Қазақ консерваториясының ғылыми-зерттеу кітапханасына барып, сапар бағдарламасынан кейін ҚР орталық мемлекеттік мұражайына экскурсия жасады.

Делегацияның толық құрамы:

1. Джованни Помпони – Сан-Марино Республикасындағы Қазақстанның құрметті консулы;

2. Франко Антонио Миренци – «Санта Чечилия» консерваториясының директоры, композитор;

3. Роберто Джулиани – музыкатанушы, халықаралық байланыстар бөлімінің басшысы, академиялық кеңесші;

4. Леа Паварини – пианист, шетелдік елшіліктермен және мәдени институттармен халықаралық қатынастар жөніндегі кеңесші;

5. Леонардо де Анжелис – гитарист, Халықаралық қатынастар жөніндегі комиссияның мүшесі, Басқарма мүшесі;

6. Эмануэла Салуччи – әнші, ән курстары кеңесінің президенті;

7. Лилиана Бернарди – скрипкашы, скрипка профессоры;

8. Умберто Шипионе – Кларнетист, кларнет профессоры және композитор;

9. Роберто Галлетто – Камералық музыка, камералық музыканың толық профессоры.